Historie

Obec Chmelík byl do roku 1945 obcí německou, osídlenou německým obyvatelstvem. V obci působil německý sbor dobrovolných hasičů. V období I. Československé republiky velmi úzce spolupracovali chmeličtí hasiči s hasiči trstenickými. Občané těchto se vzájemně navštěvovali a v mnohém i spolupracovali. První zmínka v kronice je Upomínka na první požárnický bál ve Chmelíku (Hopfendorf) konaný 17.1. 1920. Na tento bál byli pozváni trstěničtí občané.
V letních a podzimních měsících roku 1945 bylo odsunuto veškeré německé obyvatelstvo. Na jejich místo, do jejich domů, se stěhovali do obce čeští občané, většinou z okolních českých vesnic. Obec Chmelík se postupně osídlovala a zahájil se v ní český život.
Byla zde zorganizována správa obce a zahájil se též chod zdejší již české školy. Uprostřed obce stála a dodnes stojí hasičská zbrojnice. V ní byla zanechána výzbroj bývalého německého hasičského sboru.
Na den 11. listopadu 1945 byla svolána schůze všeho obyvatelstva za účelem založení již Českého hasičského sboru. Starostou byl zvolen bratr Josef Tměj a velitelem bratr František Vopařil. V dalším období již započala normální a pravidelná činnost sboru. Obec Chmelík byla po II. Světové válce zařazena mezi nejlepší obce okresu.

Sbor je iniciátorem kulturních a sportovních akcí v obci. Od roku 2007 je každoročně pořádán nohejbalový turnaj "Memoriál Míry Pakosty".